Skip to main content

Przygotuj swoje badania genealogiczne

Następnie będziesz musiał przygotować swoje badania genealogiczne i stworzyć swego rodzaju plan działania.

Ancestris pozwala przygotować listę poszukiwań do przeprowadzenia, uporządkowaną według kategorii i lokalizacji przechowywania.

Wyszukiwanie dat wydarzeń

Sposób prowadzenia badań genealogicznych korzysta z rozwoju genealogii.

  • Rozwój indeksów tworzonych przez stowarzyszenia
  • Ważna rola wspólnych publikacji online
  • Cyfryzacja i udostępnianie online rejestrów cywilnych i parafialnych

Niektórzy genealodzy prowadzą swoje badania, wpisując daty wydarzeń (urodzeń, zgonów, małżeństw itd.), nie opierając się już na oryginalnych aktach, lecz na indeksach stowarzyszeń lub drzewach genealogicznych znalezionych w Internecie.

Należy jednak systematycznie weryfikować wszystkie te daty, sprawdzając oryginalne akty lub ich transkrypcje — niezależnie od tego, czy są to archiwa papierowe, czy cyfrowe.

Obecnie Ancestris jest potężnym i wydajnym narzędziem wspierającym zarządzanie tymi wyszukiwaniami i weryfikacjami.

Za każdym razem, gdy pozyskujesz datowane wydarzenie, po jego wprowadzeniu zalecamy najpierw podać źródło tej informacji, czyli jego źródło (stowarzyszenie genealogiczne, drzewo znalezione w Internecie itp.).

Następnie sugerujemy dodać do wydarzenia właściwość, która będzie przypominać o potrzebie odnalezienia oryginalnego dokumentu lub innego dowodu, lub wykonania innych zadań.

Aby to zrobić, możesz zdefiniować własną właściwość (np. "_TODO"), której wartością będzie zadanie do wykonania (np. "znaleźć akt").

Najprościej zrobić to przy pomocy edytora Gedcom w Ancestris. Na pierwszej linii właściwości kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe i wybierz Listę właściwości Gedcom. Po pojawieniu się panelu dodawania właściwości zaznacz przycisk Nowa etykieta, a w polu poniżej wpisz niestandardową etykietę zaczynającą się od „_” (np. „_TODO”), wpisz wartość „znaleźć akt”, a następnie zatwierdź klikając <OK>.

Tworzenie karty poszukiwań

W każdej chwili Ancestris umożliwia łatwe utworzenie karty poszukiwań, podsumowującej wszystkie źródła do sprawdzenia lub zadania do wykonania.

Aby to zrobić, użyj raportu Zadania badawcze do wykonania z menu Narzędzia / Listy i raporty. Po wyświetleniu widoku kliknij w lewej kolumnie Zadania badawcze do wykonania, a następnie w prawym górnym rogu przejdź do zakładki Opcje.

W panelu Opcje wpisz w polu definicji zadań znacznik, według którego mają być wyszukiwane zadania (np. "_TODO"), zatwierdź klikając obok.

Uruchom raport. Domyślnym formatem wyjściowym jest PDF. Jeśli aktów jest niewiele, możesz pozostać przy PDF. Minusem jest brak sortowania, co może być niepraktyczne przy większej liczbie stron. Aby uzyskać łatwo listę posortowaną np. według miejscowości, wybierz format „CSV” zamiast „PDF”.

Następnie otwórz plik „*.csv” w arkuszu kalkulacyjnym.

Usuń pierwszą linię nagłówka „Kompletna lista zadań do wykonania” — nie jest potrzebna.

Pozostaje tylko posortować tabelę według wybranych kolumn.

Twoja karta pracy będzie uporządkowana według miejscowości z aktami do odnalezienia.

Możesz wtedy utworzyć dodatkową kolumnę „notatki”, aby zapisywać uwagi.

Dzięki posortowanej karcie możesz teraz przejść do strony odpowiednich archiwów terytorialnych i wyszukiwać akty miejscowość po miejscowości.

Wyszukiwanie aktów notarialnych

Wyszukiwanie aktów notarialnych przebiega według tego samego schematu.

Za każdym razem, gdy data kontraktu małżeńskiego pojawia się w treści aktu małżeństwa, opisie dokumentu lub w Internecie, wpisz ją w swoim drzewie w Ancestris pod znacznikiem „MARC”, z datą i miejscem oraz nazwiskiem notariusza pod znacznikiem „AGNC”.

Utwórz własną etykietę, np. „_NOTARIAL123”.

Skonfiguruj wcześniej opisany raport, zmieniając nazwę wyszukiwanego znacznika na „_NOTARIAL123”.

Uruchom raport zgodnie z opisanym wcześniej przykładem.

Dzięki swojej szczegółowej karcie notariuszy możesz udać się do odpowiednich archiwów w celu sprawdzenia danych.

Jeśli numery ksiąg notarialnych są dostępne w Internecie, możesz je sprawdzić z domu i dopisać je w dodatkowej kolumnie w swojej karcie.

Postępując w ten sposób, przy minimalnym przygotowaniu, skutecznie zaplanujesz swoje działania kontrolne — zarówno zdalnie, jak i osobiście w odpowiednich archiwach — co jest szczególnie pomocne, jeśli nie prowadzisz badań codziennie i nie chcesz mieć zbyt wielu dokumentów do weryfikacji naraz.