Generowanie numeracji Sosa
Ta funkcja generuje lub usuwa genealogiczne numeracje osób w genealogii.
Możliwe numeracje to: Sosa-Stradonitz, d’Aboville oraz Sosa-d’Aboville.
W genealogii numeracje te umożliwiają łatwe zidentyfikowanie, dla danego osobnika (zwanego „De Cujus”), jego przodków (numeracja Sosa), jego potomków (numeracja d’Aboville), albo obu tych grup (numeracja Sosa-d’Aboville).
Termin De Cujus pochodzi z łacińskiego wyrażenia „Is de cujus successione agitur” i oznacza osobę, której sukcesji dotyczy sprawa.
Termin Sosa-Stradonitz odnosi się do dwóch znanych genealogów: z jednej strony Jérome’a de Sosa, hiszpańskiego franciszkanina, który w 1676 roku zastosował ten system (wynaleziony prawdopodobnie przez Michela Eyzingera pod koniec XVI wieku), z drugiej strony Stephana Kekulé von Stradonitz, który od końca XIX wieku podjął i spopularyzował ten system.
Numeracja d’Aboville’a zawdzięcza swoją nazwę genealogowi Jacquesowi d’Aboville (1919–1979), który ją wymyślił.
Numeracja Sosa-d’Aboville to wynalazek Ancestris, łączący obie powyższe numeracje.
W jednej genealogii może jednocześnie współistnieć kilka numeracji. Ancestris pozwala je dodawać i usuwać wedle uznania.
Możliwe jest także utrzymywanie dynamicznej numeracji za każdym razem, gdy osoba jest tworzona lub usuwana. Nie zalecamy tej opcji w dużych genealogiach, ponieważ jest zarówno nieprzydatna, jak i obciążająca zasoby.
Opis
Numeracja Sosa rozpoczyna się od osoby referencyjnej — De Cujus — i cofa się w przeszłość. Zwykle wiąże się z numeracją pokoleń.
De Cujus
De Cujus to osoba przyjęta jako punkt odniesienia w numeracji Sosa — otrzymuje numer 1 i jest też nazywana korzeniem.
- W Ancestris nie myl korzenia Sosa (czyli De Cujus) z korzeniem drzewa dynamicznego. Zmiana korzenia w drzewie dynamicznym nie zmienia ani wyboru De Cujus, ani wynikającej z niego numeracji Sosa.
- De Cujus numeracji Sosa nie musi być tą samą osobą, co De Cujus numeracji Aboville — mogą być różne.
Wybór De Cujus w numeracji Sosa jest dowolny. Może to być Ty sam, Twój małżonek, najstarsze dziecko, wnuk itp. Im młodsza osoba wybrana jako De Cujus, tym więcej osób otrzyma numer Sosa.
W Ancestris ten wybór nie jest ostateczny: jak zobaczymy, to narzędzie umożliwia łatwą i natychmiastową zmianę De Cujus.
Zasada numeracji
Zasada jest prosta: niezależnie od osoby posiadającej numer Sosa, jej ojciec ma numer równy dwukrotności tej liczby, a matka — tę liczbę powiększoną o 1. Innymi słowy, numer Sosa matki = numer ojca + 1.
- Przykład: mężczyzna ma numer Sosa 14. Jego ojciec ma więc numer 28 (czyli 14 × 2), a matka — 29 (czyli 28 + 1).
Poza De Cujus (którym może być kobieta lub mężczyzna), wszystkie liczby parzyste oznaczają mężczyzn (ojców), a nieparzyste — kobiety (matki).
- Przykład: numer 15891 oznacza kobietę, a numer 59948 — mężczyznę.
Dwoje rodziców tworzących parę ma numery następujące po sobie: parzysty dla ojca, nieparzysty bezpośrednio po nim — dla matki.
- Przykład: numery 6 i 7 to dziadkowie macierzyści De Cujus, czyli ojciec (6) i matka (7) matki (3) De Cujus (1).
Wskazanie pokolenia
Każde pokolenie (czyli stopień pokrewieństwa) można obliczyć na podstawie numeru Sosa.
- Pierwsze pokolenie zaczyna się od numeru 1 — zawiera tylko De Cujus
- Drugie pokolenie zaczyna się od numeru 2 — zawiera osoby 2 i 3 (rodzice)
- Trzecie: od numeru 4 — zawiera 4, 5, 6 i 7 (dziadkowie)
- Czwarte: od numeru 8 — zawiera 8 do 15 (pradziadkowie)
- itd.
Numeracja Sosa i ten sposób liczenia pokoleń tworzy strukturę drzewa rosnącą dwukrotnie w każdym pokoleniu: 1 osoba w 1. pokoleniu, 2 w 2., 4 w 3., 8 w 4. itd.
Ancestris wyświetla przy numerze Sosa także numer pokolenia.
- Przykład: dziadek ojca ojca to numer 16, pokolenie 5. Ancestris wyświetli: „16 G5”.
Sosa a Ancestris
Dzięki komputerom numeracja Sosa nie jest już niezbędna. Programy genealogiczne same zarządzają powiązaniami bez potrzeby tej numeracji.
Dlatego standard GEDCOM nie przewiduje osobnego znacznika dla numeru Sosa.
Jednakże, ponieważ numeracja Sosa jest nadal popularna i przydatna, Ancestris ją obsługuje. Widoki wyświetlają numer Sosa, jeśli został on wygenerowany i przypisany przynajmniej dla jednego De Cujus.
Numer Sosa przechowywany jest w znaczniku użytkownika zaczynającym się od podkreślenia: _SOSA, zawierającym numer Sosa i pokolenie.
Generowanie numeracji Sosa
Aby wygenerować numerację, wybierz osobę, która ma być De Cujus, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz z Menu kontekstowego.
Alternatywnie: przejdź do Menu edycji i wybierz Generuj numery Sosa.
Możesz też kliknąć ikonę na głównym pasku narzędzi.
Otworzy się panel Generuj numerację Sosa / d’Aboville. Wybierz opcje i kliknij OK.
Jeśli dodasz przodka De Cujus (nr 1), numer Sosa nie zostanie mu przypisany automatycznie. Trzeba ponownie wygenerować numerację.
Podobnie, jeśli zmienisz De Cujus, trzeba najpierw usunąć poprzednią numerację i wygenerować nową.
Numeracja d'Aboville
Numeracja d'Aboville to metoda numerowania wszystkich bezpośrednich potomków osoby przyjętej jako punkt odniesienia.
Przegląd
Począwszy od osoby referencyjnej, numeracja d'Aboville odbywa się według pokoleń zstępujących, czyli od przeszłości ku teraźniejszości.
De Cujus
W numeracji d'Aboville De Cujus to osoba przyjęta za punkt odniesienia, innymi słowy wspólny przodek, od którego zaczyna się numeracja. Otrzymuje on numer 1.
Zasada numeracji
Numer d'Aboville składa się z kilku elementów liczbowych oddzielonych kropkami. Pierwszy element (czyli prefiks) odnosi się do De Cujus, ostatni (czyli ten najbardziej na prawo) do samego oznaczanego potomka.
Z tego powodu numer De Cujus zawiera tylko jeden element: liczbę 1, która może być ewentualnie uzupełniona literą (1a, 1b, 1c itd.).
Poza De Cujus, każdy potomek otrzymujący numer d'Aboville musi być jego bezpośrednim potomkiem. Numer każdego z nich zawsze zawiera:
- najpierw numer d'Aboville jego bezpośredniego rodzica (ojca lub matki)
- następnie numer porządkowy według kolejności urodzenia wśród rodzeństwa
Przykłady:
- 1.1 oznacza pierwsze dziecko De Cujus
- 1.2 oznacza drugie dziecko De Cujus
- 1.3 oznacza trzecie dziecko De Cujus itd.
- 1.1.1 oznacza pierwsze dziecko najstarszego dziecka De Cujus
- 1.1.2 oznacza drugie dziecko najstarszego dziecka De Cujus
- 1.1.3 oznacza trzecie dziecko najstarszego dziecka De Cujus itd.
- 1.2.1 oznacza najstarsze dziecko drugiego dziecka De Cujus itd.
- 1.4.2.1 oznacza najstarsze dziecko drugiego dziecka czwartego dziecka De Cujus itd.
Gdy osoba „d'Aboville” (potomek lub De Cujus) jest częścią kilku rodzin (np. w przypadku ponownego małżeństwa), element liczbowy, który ją reprezentuje, otrzymuje małą literę wskazującą kolejność tych rodzin: a dla pierwszej, b dla drugiej, c dla trzeciej itd.
Przykłady:
- 1b.3 oznacza trzecie dziecko z drugiego małżeństwa De Cujus
- 1.3a.2 oznacza drugie dziecko z pierwszego małżeństwa trzeciego dziecka De Cujus itd.
Liczba pokoleń
Chociaż numeracja d'Aboville nie pozwala na określenie płci osób – w przeciwieństwie do numeracji Sosa – to umożliwia określenie pokolenia, do którego należy dana osoba. Liczba elementów składających się na numer osoby wskazuje liczbę pokoleń, które dzielą ją od De Cujus (wliczając De Cujus i oznaczaną osobę).
Przykłady:
- 1.3 oznacza 2 pokolenia
- 1.2.1 oznacza 3 pokolenia
- 1.5a.2.3 oznacza 4 pokolenia
- 1.3.2.4b.2 oznacza 5 pokoleń
D'Aboville i Ancestris
Podobnie jak numeracja Sosa, numeracja d'Aboville straciła na znaczeniu dzięki komputerom. Dlatego standard GEDCOM nie przewidział specjalnego tagu do zapisywania numerów d'Aboville.
Jednak Ancestris zdecydował się z niej korzystać. W niektórych widokach program wyświetli numer d'Aboville, jeśli został wygenerowany dla przynajmniej jednego De Cujus.
Do przechowywania numeru d'Aboville Ancestris używa specjalnego, zdefiniowanego przez użytkownika tagu rozpoczynającego się znakiem "_" (podkreślenie): tag _DABOVILLE, który wskazuje numer d'Aboville.
Generowanie numeracji d'Aboville
Wybierz numerację d'Aboville w panelu Generuj numerację Sosa / d'Aboville. Obowiązują te same zasady co w przypadku numeracji Sosa. Zobacz odpowiednią sekcję.
Numeracja Sosa-d'Aboville
Jak wskazuje nazwa, numeracja alternatywna Sosa-d'Aboville to hybryda dwóch systemów: Sosa i d'Aboville.
W genealogii identyfikuje wszystkie osoby spokrewnione z De Cujus, zachowując jednocześnie rozróżnienie między bezpośrednimi przodkami (osoby "Sosa") a krewnymi bocznymi (rodzeństwo, kuzyni, dalsi kuzyni itd.).
Wychodząc od osoby De Cujus z numeracją Sosa, metoda Sosa-d'Aboville generuje podwójną numerację:
1. Każdy bezpośredni przodek De Cujus (każda osoba „Sosa”) otrzymuje zwykły numer Sosa.
2. Każda „nie-Sosa” osoba będąca potomkiem przodka „Sosa” otrzymuje numer „d'Aboville”, generowany od najbliższego przodka Sosa. Prefiks (pierwszy element liczbowy) tego numeru to nie 1 – jak w „czystej” numeracji d'Aboville – lecz numer najbliższej osoby Sosa. W ten sposób wśród dzieci osoby Sosa 6 znajdziemy Sosa 3 (matkę De Cujus), ale również numery 6-1, 6-2, 6-3 itd. (rodzeństwo De Cujus).
Przykład: osoba z numerem 4-1.2 to kuzyn lub kuzynka De Cujus ze strony ojca, czyli drugie dziecko jego wujostwa.
W Ancestris tagiem właściwości przypisanym do tej numeracji jest _SOSADABOVILLE.
Używając Ancestris, zalecamy stosowanie hybrydowej numeracji Sosa-d'Aboville – _SOSADABOVILLE – ponieważ łączy zalety numeracji Sosa i d'Aboville. To również wizualna metoda identyfikowania osób spokrewnionych „krwią” na pierwszy rzut oka.