Daty
Data pozwala na umiejscowienie w czasie dowolnego genealogicznego wydarzenia: narodzin, śmierci, małżeństwa, dyplomu, miejsca zamieszkania itp.
W Ancestris data może być wprowadzana i wyświetlana na różne sposoby, ponieważ jest ustawiona w określonym kalendarzu i może mieć różny stopień dokładności.
Wprowadzanie dat
W Ancestris daty wprowadza się za pomocą specjalnego widgetu, składającego się z dwóch przycisków — jednego do ustawienia precyzji, drugiego do wyboru kalendarza — oraz trzech składników daty (miesiąc, dzień i rok). Przykłady:
![]() |
![]() |
![]() |
Przycisk precyzji względnej
Przycisk Precyzja względna rozwija mini-menu pozwalające wskazać, czy data jest dokładna, a jeśli nie, to jaki jest zakres jej przybliżenia.
- Data dokładna (domyślny wybór): jest to standardowa data, składająca się z miesiąca, dnia i roku.
- Okres od/do: służy do określenia okresu, w którym trwało wydarzenie lub było ważne, np. miejsce zamieszkania.
- Okres od: jak wyżej, ale bez daty końcowej — wydarzenie jest nadal aktualne.
- Okres do: jak wyżej, ale bez daty początkowej — wydarzenie było prawdziwe do daty końcowej.
- Zakres między a: służy do wskazania, że krótkotrwałe wydarzenie miało miejsce między podanymi datami. Na przykład urodzenie w pierwszej połowie stycznia 1874 można zapisać jako
BET 1 JAN 1874 AND 16 JAN 1874
. Można też użyćJAN 1874
, jeśli data jest tylko mniej więcej z tego miesiąca. - Przed: jak powyżej, ale znana jest tylko maksymalna data końcowa (minimalna data początkowa jest nieznana).
- Po: jak powyżej, ale znana jest tylko minimalna data początkowa (maksymalna data końcowa jest nieznana).
- Około: oznacza, że data nie jest dokładna.
- Obliczona: data obliczona matematycznie, np. na podstawie daty wydarzenia i wieku.
- Szacowana: data oszacowana na podstawie algorytmu wykorzystującego inną datę wydarzenia.
- Zinterpretowana: data zinterpretowana na podstawie opisu daty w polu tekstowym. Ta fraza może być dowolnym określeniem podanym jako data, której parser dat nie rozpoznaje, ale która daje informacje o czasie wydarzenia.
Przycisk kalendarza
Przycisk Typ kalendarza otwiera mini-menu, w którym można wybrać jeden z czterech dostępnych kalendarzy do określenia daty. Oto fragment z Wikipedii.
Gregoriański: kalendarz używany w większości świata. Nazwany na cześć papieża Grzegorza XIII, który wprowadził go w październiku 1582. W Ancestris jest kalendarzem domyślnym.
Aby zsynchronizować kalendarz używany w Anglii i Ameryce Północnej z kalendarzem na kontynencie europejskim, kalendarz gregoriański został przyjęty, a data przesunięta o 11 dni: środa 2 września 1752 została bezpośrednio zastąpiona czwartkiem 14 września 1752. Rok 1752 był rokiem przestępnym, więc liczył 355 dni (366 minus 11 pominiętych).Julianski: kalendarz wprowadzony przez Juliusza Cezara w 708 roku Ab urbe condita (AUC, „od założenia miasta”) (46 p.n.e.) jako reforma kalendarza rzymskiego. Obowiązywał od 1 stycznia 709 AUC (45 p.n.e.) na mocy edyktu. Kalendarz julianski był głównym kalendarzem w świecie rzymskim, większości Europy i europejskich osadach w Amerykach oraz innych miejscach, aż do stopniowego zastąpienia go kalendarzem gregoriańskim w 1582 roku. Kalendarz ten jest nadal używany w niektórych częściach Kościoła prawosławnego i orientalnego oraz przez Berberów.
Hebrajski: kalendarz hebrajski, zwany też żydowskim, to kalendarz lunisolarowy używany obecnie głównie do celów religijnych w judaizmie.
Republikański: kalendarz francuski republikański, zwany też rewolucyjnym, utworzony i wprowadzony podczas rewolucji francuskiej, używany przez rząd francuski około 12 lat od końca 1793 do 1805 roku oraz przez 18 dni podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku.
Po wprowadzeniu daty, każda zmiana typu kalendarza natychmiast przelicza datę na wybrany kalendarz.
Proszę zauważyć, że kalendarz republikański pozwala na konwersję tylko dla dat między 22 września 1792 a 31 grudnia 1805, ponieważ jest to główny okres jego używania.
Ponadto, obok nazwy kalendarza w mini-menu wyświetlana jest aktualnie wprowadzona data przeliczona na ten kalendarz, z tymi samymi wyjątkami jak wyżej dotyczącymi kalendarza republikańskiego.
Składniki daty
Trzy składniki daty — miesiąc, dzień i rok — ustawione są poziomo, zawsze w tej samej kolejności.
- Dzień to numer dnia w miesiącu.
- Miesiąc to albo numer miesiąca w roku, albo nazwa miesiąca.
- Rok to liczba czterocyfrowa.
- Gdy przycisk Precyzji jest ustawiony na okres lub zakres, trzy składniki wprowadza się oczywiście dwukrotnie.
Wyświetlanie
Wprowadzone daty w plikach Gedcom mogą być wyświetlane w różnych raportach, oknach i widokach.
Opcja wyboru formatu wyświetlania dat jest dostępna w panelu Preferencje / Dane / Dane ogólne.
Niezależnie od przyjętego formatu, kolejność trzech składników daty w pliku Gedcom jest zawsze dzień, miesiąc, rok.
W preferencjach, menu rozwijane Daty oferuje cztery formaty wyświetlania.
Format GEDCOM - 25 STY 1970
Format Gedcom to format używany w pliku Gedcom: miesiąc jest zapisany wielkimi literami, używając pierwszych trzech liter miesiąca po angielsku.
Format krótki - 25 Sty 1970
Format krótki wyświetla nazwę miesiąca z małej litery, zaczynając od wielkiej, używając pierwszych trzech lub czterech liter miesiąca po angielsku.
Format długi - 25 styczeń 1970
Format długi wyświetla pełną nazwę miesiąca małą literą, zaczynając od wielkiej litery.
Format liczbowy - 01/25/1970
Format liczbowy wyświetla miesiąc, dzień i rok jako liczby oddzielone ukośnikami (/).