Statut
STATUT STOWARZYSZENIA ANCESTRIS
-
Zaproponowane stowarzyszeniom zadeklarowanym na podstawie
francuskiej ustawy z dnia 1 lipca 1901 r. i dekretu z dnia 16 sierpnia 1901 r.
ARTYKUŁ 1 - NAZWA
Między członkami niniejszego statutu tworzy się stowarzyszenie podlegające francuskiej ustawie z dnia 1 lipca 1901 r. oraz dekretowi z dnia 16 sierpnia 1901 r., noszące nazwę ANCESTRIS.
Może być oznaczane skrótem, jeśli ma to zastosowanie: ANCESTRIS
ARTYKUŁ 2 - CEL
Celem stowarzyszenia jest rozwój oprogramowania genealogicznego ANCESTRIS, animacja społeczności deweloperów, tłumaczy i użytkowników oraz promowanie aplikacji w przestrzeni publicznej i prywatnej.
ARTYKUŁ 3 - SIEDZIBA
Siedziba stowarzyszenia znajduje się pod adresem:
8b rue Jean Minaud
92430 Marnes-la-Coquette
Może zostać przeniesiona w inne miejsce decyzją biura.
ARTYKUŁ 4 - CZAS TRWANIA
Czas trwania stowarzyszenia jest nieograniczony.
ARTYKUŁ 5 - SKŁAD
Stowarzyszenie składa się z członków założycieli i członków aktywnych.
Członkami założycielami są osoby fizyczne, które wniosły istotny wkład w powstanie i rozwój Ancestris oraz samego stowarzyszenia. Nie są zobowiązani do opłacania składki. Korzystają z Ancestris w celach genealogii osobistej.
Członkami aktywnymi są osoby fizyczne lub prawne, które muszą być na bieżąco z opłacaniem składki członkowskiej i zostać zatwierdzone przez biuro, które nie jest zobowiązane do uzasadniania swojej decyzji. Zwykle używają Ancestris do genealogii osobistej, ale nie jest to wymagane.
Wolontariusze to osoby fizyczne lub prawne, które pomagają stowarzyszeniu na zasadzie dobrowolności, nie będąc członkami. Na przykład wspierają stowarzyszenie poprzez rozwój, tłumaczenia lub pomoc użytkownikom – wszystko to bez wynagrodzenia.
Osoba prawna musi być reprezentowana przez osobę fizyczną posiadającą pełne uprawnienia do udziału w decyzjach i głosowaniach.
ARTYKUŁ 6 - PRZYJĘCIE
Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich, bez warunków ani rozróżnień, pod warunkiem opłacenia rocznej składki. Biuro może odmówić członkostwa bez uzasadnienia decyzji.
ARTYKUŁ 7 - CZŁONKOWIE – SKŁADKI
Członkowie aktywni płacą roczną składkę. Każdy z nich ma prawo głosu na Walnych Zgromadzeniach.
Członkowie założyciele nie są zobowiązani do opłacania składki rocznej. Również mają prawo głosu na Walnych Zgromadzeniach.
Wolontariusze nie płacą składek i nie mają prawa głosu.
Wysokość składki rocznej dla członków aktywnych ustalana jest przez biuro i może być corocznie zmieniana.
Członkowie Stowarzyszenia nie mogą otrzymywać wynagrodzenia za funkcje im powierzone.
ARTYKUŁ 8 - UTRATA CZŁONKOSTWA
Członkostwo wygasa w przypadku:
a) Rezygnacji;
b) Śmierci;
c) Skreślenia decyzją biura.
ARTYKUŁ 9 - AFILIACJA
Stowarzyszenie jest niezależne.
Może jednak przystąpić do innych stowarzyszeń, związków lub grup decyzją biura.
ARTYKUŁ 10 - ZASOBY
Zasoby stowarzyszenia obejmują:
1. Darowizny
2. Składki członkowskie
3. Dotacje z różnych źródeł
4. Dochody z wydarzeń lub spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie, w tym sprzedaż przedmiotów podczas tych okazji
5. Sprzedaż publikacji lub usług realizowanych lub sponsorowanych przez Stowarzyszenie
6. Wpływy z reklam
7. Wszystkie inne zasoby dozwolone przez przepisy ustawowe i wykonawcze regulujące działalność stowarzyszeń non-profit
ARTYKUŁ 11 - ZWYCZAJNE WALNE ZGROMADZENIE
Zwyczajne walne zgromadzenie odbywa się co roku.
Piętnaście dni przed wyznaczoną datą członkowie stowarzyszenia są zwoływani drogą elektroniczną przez sekretarza. Porządek obrad wskazany jest w zawiadomieniu.
W spotkaniu uczestniczą wszyscy członkowie stowarzyszenia, niezależnie od ich statusu. Biuro może zaprosić dowolne osoby według własnego uznania.
Prezes, wspomagany przez członków biura, przewodniczy zgromadzeniu i przedstawia sytuację moralną oraz działalność stowarzyszenia.
Skarbnik przedstawia sprawozdanie finansowe oraz przedkłada roczne sprawozdanie finansowe do zatwierdzenia przez zgromadzenie.
Decyzje Walnych Zgromadzeń podejmowane są zwykłą większością głosów członków obecnych lub reprezentowanych. W przypadku braku kworum zwołuje się nowe zgromadzenie, z tym samym porządkiem obrad, w ciągu 15 dni. Podczas drugiego zgromadzenia decyzje podejmowane są niezależnie od liczby obecnych lub reprezentowanych członków.
Upoważnienia do głosowania muszą być udzielone drogą elektroniczną. Walne zgromadzenie wysłuchuje, zatwierdza lub odrzuca sprawozdanie biura, a także rachunki za poprzedni rok obrotowy; rozpatruje również odwołania członków skreślonych przez biuro oraz wszelkie kwestie ujęte w porządku obrad.
Decyzje są wiążące dla wszystkich członków, w tym nieobecnych lub reprezentowanych.
ARTYKUŁ 12 - NADZWYCZAJNE WALNE ZGROMADZENIE
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia mogą dotyczyć wyłącznie zmian statutowych, rozwiązania stowarzyszenia lub poważnych działań dotyczących nieruchomości. Zmiany w statucie mogą być wprowadzane wyłącznie z inicjatywy biura.
Prezes lub dwie trzecie członków aktywnych i założycieli mogą zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie.
Procedura zwoływania jest taka sama jak w przypadku zwyczajnego zgromadzenia.
Decyzje podejmowane są większością 3/4 głosów członków obecnych lub reprezentowanych. W przypadku braku kworum zwołuje się nowe zgromadzenie w ciągu 15 dni. Podczas drugiego zgromadzenia decyzje są ważne niezależnie od liczby obecnych lub reprezentowanych członków.
ARTYKUŁ 13 - RADA DYREKTORÓW
Rada Dyrektorów nie istnieje. Stowarzyszeniem kieruje biuro.
ARTYKUŁ 14 - BIURO
Biuro zbiera się na wniosek jednego z jego członków, fizycznie lub zdalnie drogą elektroniczną.
Biuro składa się z 5 członków: prezesa i czterech wiceprezesów. Jeden z nich pełni funkcję Skarbnika.
Członkowie biura wybierani są spośród członków stowarzyszenia.
Możliwość odnowienia składu biura leży w gestii samego biura.
Wyłącznie biuro jest upoważnione do decydowania o kierunku rozwoju, rozpowszechnianiu i dystrybucji oprogramowania. Wszystko, co dotyczy oprogramowania, leży w jego kompetencjach.
ARTYKUŁ 15 - WYNAGRODZENIA
Wszystkie funkcje członków są bezpłatne i wykonywane dobrowolnie. Możliwy jest zwrot kosztów poniesionych w związku z pełnieniem funkcji w stowarzyszeniu, po zatwierdzeniu przez biuro.
ARTYKUŁ 16 - REGULAMIN WEWNĘTRZNY
Biuro może, w razie potrzeby, opracować regulamin wewnętrzny, mający na celu doprecyzowanie i uzupełnienie zasad funkcjonowania stowarzyszenia.
Regulamin ten, jeśli zostanie przyjęty, ma na celu uregulowanie kwestii nieujętych w statucie, w szczególności dotyczących administracji wewnętrznej. Będzie on załącznikiem do statutu i będzie miał taką samą moc prawną.
ARTYKUŁ 17 - ROZWIĄZANIE
W przypadku rozwiązania stowarzyszenia zgodnie z procedurą przewidzianą w artykule 12, stowarzyszenie przestaje istnieć, nie przerywając jednak działalności rozwojowej Ancestris, która może być kontynuowana na zasadzie dobrowolności.